Özel Sağlık Kurumları İçin Dijital Medya İletişiminin Püf Noktaları

Kategoriler: dijital medya
 
sosyal_medya-1.jpg
Hepimizin bildiği üzere özel sağlık kurumlarında da hasta ile sağlık personeli arasında gelişen iletişim sürecinde birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bunların bir kısmı birebir yüz yüze iletişim sürecinde yaşanırken bazıları da dijital mecralarda meydana gelmektedir.

Sağlık kurumları da kendilerini sürekli olarak geliştirmesi gereken kurumlardır. Sağlık hizmetlerinin daha verimli, dinamik, hasta ve hasta yakınını memnun edici bir süreçte gelişebilmesi için buna ihtiyaç vardır. Bunun için de her alanda sağlıklı bir iletişim yaratılması gerekmektedir. Bu yazımızda özel sağlık kurumları için dijital medya iletişimi sürecinde bilinmesi gereken 5 püf noktayı anlatacağız.

  • Cevapsız yorum, soru bırakmayın

Özel sağlık kurumunuz hakkında sosyal medyada yazılan herhangi bir yorumu ya da size sorulan herhangi bir soruyu yanıtsız bırakmayın. Örneğin; olumsuz yorum yazan hastanın iletişim bilgilerini alarak temas kurmaya çalışın. Bu hem hastaya önem verdiğinizi, hem de problemleri çözme, kriz yönetme yeteneğinizi göstermesi açısından oldukça önemlidir.  Cevapsız bırakılan her soru ve yorum özel sağlık kurumunuzun aleyhine olacaktır.

  • Sayfalarınızı aktif ve güncel tutun

Facebook, Twitter, Pinterest, Google Plus, Instagram gibi tüm sosyal medya hesaplarınızı güncel ve aktif tutun. Herhangi bir hasta Facebook sayfanıza girdiğinizde en son 6 ay önce yapılan paylaşımı görmek istemez. En azından haftalık belli sayıda paylaşımlar yaparak bu güncelliği sağlayabilirsiniz. Paylaşımlarda hastalarınızın ilgilenebileceğini düşündüğünüz konular üzerinden gitmeniz daha iyi olacaktır. Sürekli sağlıkla alakalı paylaşımlar yaparsanız bir noktadan sonra sıkıcı bir hal alabilir. Dolayısıyla arada sağlıkla ilgili olmayan fakat dikkat çekici paylaşımlar da yapmanızda fayda vardır.


Kurumlara özel online görünürlük videomuzu izleyin
 Tanıtım videosunu izleyin »             

  • Sosyal medya hesaplarınızda içeriklerinizi paylaşın

Hekimlerinizin yazmış olduğu makaleleri, kurumunuzla ilgili olan haberleri mutlaka sayfanıza girin. Dolu bir sosyal medya hesabı hastalarınızın da dikkatini çekecektir. Hastalarınız sürekli olarak sizin içeriklerinize göz atacak ve sağlık hakkında herhangi bir araştırma yaparken sayfanızı ziyaret edecektir. 

 saglik-iletisiminde-dijital-medya.jpg

  • Güne uygun içerikler, paylaşımlar üretin

Güne uygun içerikler üretmek sosyal medya hesabınızı güncel ve takip edilir hale getirecektir. Örneğin; “Dünya Diyabet Günü”, “Tıp Bayramı”, “Halk Sağlığı Günü” gibi önemli günlerde o konularla ilgili paylaşımlar yapın. Hastaghleri kullanarak içeriklerinizin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Hastaneniz ile ilgili anketler düzenleyin

Hastanenizin hizmetleri ile ilgili hastalarınıza mailing yoluyla anketler düzenleyebilirsiniz. Böylelikle hastaların hizmetlerinizden ne kadar memnun kaldığını, hangi noktaların aksadığını öğrenebilirsiniz. Bu anket sonuçlarına göre özel sağlık kurumunuza özel dinamik stratejiler geliştirebilirsiniz.


Kurumlara özel online görünürlük videomuzu izleyin
 Tanıtım videosunu izleyin »             

 

Göz atabilirsiniz:



   

Aklınıza takılanları sorun

• Sağlık kurumunuzu nasıl daha etkin yönetebilirsiniz? Görün.

• Sağlık kurumunuzun internetteki görünürlüğü ve sağlık turizminin önemi nedir? Öğrenin.

• Hasta taleplerinizi karşılayan online randevu takvimi ve çağrı merkezine aylık üyelik fiyatlarıyla sahip olun.

Sorunuz?

En çok okunanlar