Özel Sağlık Kurumlarına En Çok Hangi İçeriklerden Dolayı Ceza Verildi?

en-cok-hangi-iceriklerden-dolayi-ozel-saglik-kurumlarina-ceza-verildi-1.png

Ülkemizde sağlık kurumlarının uymakla yükümlü olduğu çeşitli kurallar vardır. Bu kurallar içerisinde başta gelenlerden bir tanesi de sağlıkta reklam yasağı ile ilgili olan regülasyonlardır. Bu yazımızda reklam kurulu tarafından bazı sağlık kurumlarına verilen cezaların içeriklerine değineceğiz.

Kampanya, indirim vb. kelimeler kullanılmamalıdır

2015 senesi içerisinde ceza alan reklam içeriklerini incelediğimizde cezaya neden olan sebeplerden bir tanesinin kampanya, indirim gibi reklam içeriği kapsamında sayılabilecek kelimeler olduğu gözükmektedir. Haksız rekabete yol açan, tüketiciyi aldatan tarzda içerikler reklam içeriği olarak değerlendirilmekte ve ceza verilmektedir.

Gıda takviyesi niteliğindeki ilgili ürünleri bir “tıbbi ürün” gibi nitelemek yasaktır

Tıp alanında hastalık olarak tanımlanan ve hekim kontrolünde teşhis ve tedavisinin yapılması gereken sağlık sorunlarını gıda takviyesi olarak nitelendirilen ürünlerin çözeceğini iddia etmek kesinlikle yasaktır. Bu tarz içerikler reklam kurulu tarafından sıkça cezaya çarptırılmaktadır.

Kendi kurumunuzu övücü nitelikte içerikler oluşturmak yasaktır

Sağlıkta reklam yasağını ihlal eden klasikleşmiş, belli başlı sözcükler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

“Alanında tek”, “alanında ilk”, “bölgesinde lider”, “son teknoloji aletler”, “alanında en iyi”, “deneyimli kadro”, “uzman kadro ile güleryüzlü sağlık hizmeti”, “sağlığınıza bizim sayemizde kavuşacaksınız”, “x hastanesinden bir yenilik daha”, “x hastanesi 10 günde sağlığınıza kavuşacaksınız”… Bu gibi ifadeler reklam yasağını ihlal edici ifadeler olduğundan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bir tedavi yönetimine yönlendirici ifadeler kullanmaktan kaçının

Bir sağlık kurumunun web sitesinde ya da çeşitli yayın araçlarında hastayı herhangi bir tedavi yöntemine yönlendirici ifadeler kullanması yasaktır.  Buna ek olarak yine bir sağlık kurumunun aynı şekilde web sitesi ya da çeşitli yayın araçlarında bir tedavi yöntemi ile hastanın rahatsızlığını kesin olarak sona erdireceğini iddia etmesi yasaktır. Sıkça kullanılan yanlış ifadelerden bazıları şunlardır: “lazer yöntemi ile rahatsızlığınıza kesin çözüm”, “x tedavi yöntemi ile ağrılarınızdan kurtulacaksınız”, “x yöntemi ile sağlıklı bir hayat sizi bekliyor”…

Öncesi sonrası fotoğrafları kullanmayın

Gerek dijital gerekse de basılı medyada hekimlerin ve sağlık kurumlarının yaptığı hatalardan bir tanesi de ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarının konulmasıdır. Bu davranışın "reklam" olarak değerlendirilmesinin sebebi hastalara "ameliyattan önce böyle idi benim yaptığım operasyonla şimdi daha iyi" şeklinde bir mesajın verilmesidir. Bu doktora yönlendirici bir reklam ifadesidir.

 

Göz atabilirsiniz:   

Aklınıza takılanları sorun

• Sağlık kurumunuzu nasıl daha etkin yönetebilirsiniz? Görün.

• Sağlık kurumunuzun internetteki görünürlüğü ve sağlık turizminin önemi nedir? Öğrenin.

• Hasta taleplerinizi karşılayan online randevu takvimi ve çağrı merkezine aylık üyelik fiyatlarıyla sahip olun.

Sorunuz?

En çok okunanlar