Sağlık Kurumları İçin  İyi Bir Yönetimin Püf Noktaları

ozel-saglik-kurumlar-icin-imaj-yonetiminin-puf-noktalari.jpg

İmaj gündelik yaşamın her noktasında karşımıza çıkan kelimelerden bir tanesidir. Çeşitli kişiler, kurumlar hakkında başkalarının sahip olduğu olumlu ya da olumsuz algılar olarak tanımlayabileceğimiz imaj, özel sağlık yönetiminde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Özel sağlık kurumları için imaj nedir?

Özel sağlık kurumları için imaj yönetimi genel olarak hasta memnuniyetine dayanmaktadır diyebiliriz. Özel sağlık kurumunun hastalar gözünde iyi bir imaja sahip olması sağlık yöneticilerinin hedeflediği bir amaçtır. Bunun için de sağlık yöneticileri çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Özel sağlık hizmetleri için kurumsal imajı aşağıdaki şekilde formülize edebiliriz: 

Kurumsal imajı belirleyen faktör: Hasta memnuniyeti
Kurumsal imajla ilgili geri bildirim veren: Hastalar ve hasta yakınları
Olumlu kurumsal imaj: Mutlu müşteriler

Yapılan araştırmalara göre aşağıdaki maddeler kurumsal imajı belirlemede önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır:

Çalışanların kılık ve kıyafeti

Sağlık kurumu çalışanlarının sahip olduğu kılık kıyafetler kurumun hastanın gözündeki imajını etkileyen faktörlerdendir. Her hasta karşısında düzenli ve temiz giyinmiş bir sağlık kurumu personeli görmeyi ister.

Sağlık kurumu personelinin iletişimi

Sağlık kurumu personelinin hasta ve hasta yakınları ile kurmuş olduğu iletişim kurum imajına etki etmektedir. Hasta ve hasta yakınları tarafından tedavi sürecinden sonra tanıdığı kişilere kurum hakkında anlatılan herhangi bir bilgi o kurumun imajını da belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu hem dijital medyada hem de bireysel olarak kulaktan kulağa yayılabilecek bir bilgi olduğundan kurumsal imaja en çok etki eden iletişim süreçlerinden bir tanesidir.

Kurumsal iletişim

Kurumsal iletişimde kullanılandil ve üslup özel sağlık kuruluşunuzun hem diğer kurumlar açısından hem de hasta gözündeki imajı açısından belirleyicidir. Profesyonel olmayan ve yardımcı olmayan tarzdaki bir iletişim süreci kurumsal imajı olumsuz etkilemektedir.

Yeterli bilgilendirme

Sağlık hizmeti almak amacıyla kurumunuza başvuran hastalara yeterli bir bilgilendirme yapmak hasta memnuniyeti açısından önemlidir. Bu iletişim sürecinin hekiminden, kurumun diğer çalışanlarına kadar devam etmesi gereklidir.

Verilen sözlerin tutulması

Hastaya herhangi bir şekilde kurum tarafından söz verildi ise bu sözün tutulması oldukça hayatidir. Çoğu kez hastalar sözünde duran kurum ve hekimlere oldukça değer vermekte ve güvenilir bulmaktadır.

Sağlık hizmetlerinin çeşitliliği

Hastalar farklı branşlarda tedavi ihtiyaçlarını aynı kurum içerisinde halletmeye çalışırlar. Bu onlar için zamansal açıdan fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla bir sağlık kurumundaki sağlık hizmetlerinin çeşitliliğin çok olması kurumun hasta gözündeki imajına olumlu etki eder.

Hasta haklarına saygı gösterilmesi

Özel sağlık kurumu çalışanlarının ve yöneticilerinin hasta haklarını en küçük ayrıntısına kadar bilmesi ve kurumlarını hasta haklarına uygun olarak biçimlendirmesi önemlidir. Hastaların gözünde haklarına saygı gösteren ve buna göre tutum belirleyen özel sağlık kurumları güçlü bir imaja sahiptir. Bu imaj kulaktan kulağa yayılarak hastanenin kamuoyu nezdindeki prestijini de belirlemeye yardım eder.

Göz atabilirsiniz:   

Aklınıza takılanları sorun

• Sağlık kurumunuzu nasıl daha etkin yönetebilirsiniz? Görün.

• Sağlık kurumunuzun internetteki görünürlüğü ve sağlık turizminin önemi nedir? Öğrenin.

• Hasta taleplerinizi karşılayan online randevu takvimi ve çağrı merkezine aylık üyelik fiyatlarıyla sahip olun.

En çok okunanlar